Aktuality zo sveta poistenia

4-dňový pracovný týždeň: Dobrý nápad alebo zbytočný výmysel?

7.7.2023

Skrátenie pracovného týždňa je nápad, ktorý zaujal nejedného zamestnávateľa nielen v zahraničí, ale aj u nás. Nájde sa niekoľko firiem, ktoré ho zaviedli a osvedčil sa im. Zamestnanci si pochvaľujú to, že majú viac času na svoju rodinu, priateľov a hobby. Tým, že netrávia toľko času v práci sa cítia byť pod menším tlakom a majú viac voľnosti. No nájdu sa aj takí pracovníci, ktorým táto zmena nevyhovuje. Na tú istú prácu majú menej času, čo im spôsobuje viac stresu. Ľahko sa tak môže stať, že voľný deň v týždni navyše zamestnanec aj tak strávi pri práci. Mnohé firmy preto pristúpili ku kompromisu a dávajú svojim zamestnancom na výber. Buď si zvolia klasický 5-dňový pracovný týždeň, alebo budú pracovať iba 4 dni v týždni, no dlhšie, než 8 hodín. Nájdu sa aj iné alternatívy skráteného pracovného času, napríklad iba na 5 hodín do týždňa. Tento experiment sa však neukázal ako efektívny. Zamestnanci síce stihli svoju prácu urobiť za kratší čas, výrazne však ochabli vzťahy medzi pracovníkmi, čo viedlo k zníženiu celkovej spokojnosti pri práci.

Preto neexistuje všeobecná odpoveď na otázku, či je dobré zaviesť 4-dňový pracovný týždeň, alebo nie. Každé povolanie a tiež firma má svoje špecifiká, na ktoré treba pri zvažovaní tohto nápadu prihliadať. Najdôležitejšie je nastaviť všetko tak, aby zamestnanci boli spokojní a motivovaní k čo najlepším výkonom.

Znížená sadzba pre daň z pridanej hodnoty neplatí pre všetky gastro prevádzky

(29.12.2022)

Vláda najskôr schválila zníženie DPH pre gastro sektor z 20 % na 10 % iba na tri mesiace. Neskôr ale padlo rozhodnutie, že nová sadzba DPH pre podniky v tejto oblasti bude platiť natrvalo, prípadne do jej zrušenia. Táto úprava má pomôcť podnikom stabilizovať svoje podnikanie po stratách, ktoré utrpeli v čase koronakrízy a tiež majú byť schopné prežiť v časoch rekordnej inflácie.

Je však dôležité poznamenať, že z nižšej DPH sa nemôžu tešiť všetky gastro prevádzky. Táto úprava sa týka iba tých podnikov, ktoré ponúkajú konzumáciu a obsluhu na mieste. Fast foody, donáškové služby či výdajné okienka budú platiť DPH v pôvodnej výške. Znížená DPH neplatí na predaj jedla ako takého, ale na poskytnutie služby. Týka sa iba tých podnikov, ktoré okrem jedál poskytujú aj obsluhu alebo disponujú priestormi na konzumáciu či umývanie riadu. Tieto podniky majú pochopiteľne vyššie náklady na prevádzku, preto budú z pohľadu DPH zvýhodnené. Či im to pomôže prežiť ukáže až čas.

Stravenky verzus finančný príspevok: čo je výhodnejšie?

(10.12.2021)

Počas tohto mesiaca budú zamestnanci nahlasovať svojim zamestnávateľom, či majú záujem o stravné lístky, alebo budú radšej čerpať finančný príspevok. Čo sa oplatí viac?

Stravné lístky môžu byť použité len na nákup potravín, alebo uplatnené v niektorých reštauráciách, prevažne v tých „menučkových“. Ak sa zamestnanec rozhodne využívať stravenky čí gastrokartu, peniaze môže minúť iba na jedlo a potraviny. K tomuto typu príspevku zamestnanec dostane aj rôzne výhody v podobe cashbackov, darčekov alebo rôznych zliav. Druhá možnosť je zvoliť si finančný príspevok na stravovanie, kedy zamestnávateľ zamestnancovi vyplatí istú sumu každý mesiac. Zamestnanec si môže sám zvoliť, na čo vyplatené peniaze minie.

Gastrolístky tak predstavujú istotu, že budú minuté na stravu, zatiaľ čo pri finančnom príspevku zamestnanec získa slobodnú voľbu ako s vyplatenými peniazmi naloží. Peniaze z finančného príspevku tak nemusia byť použité na podporu gastrosektora alebo nákup potravín, ale aj na vyplatenie iných položiek v rozpočte. Nedá sa úplne objektívne povedať, čo je výhodnejšie, pretože každý ma svoje vlastné preferencie. Podstatou lístkov a tiež aj finančného príspevku je však podpora pravidelného a vyváženého stravovania zamestnancov, no je veľa zamestnancov, pre ktorých tento aspekt nie je až taký dôležitý. Faktom pritom ostáva, že kvalitná a vyvážená strava má výrazný vplyv na psychickú a fyzickú pohodu a tým pádom aj na pracovný výkon.

Koronavírus: Má zamestnávateľ právo žiadať od zamestnanca negatívny test?

(2.11.2020)

Úrad vlády spolu s ministerstvom práce tvrdia, že zamestnávatelia sú oprávnení od zamestnancov požadovať, aby sa preukázali negatívnym testom. Toto tvrdenie vyvracia Úrad na ochranu osobných údajov SR, podľa ktorého uplatnenie tohto nároku zo strany zamestnávateľa nemá žiadne právne podloženie. 

Pre spracovanie informácie o výsledkoch testu zamestnanca má byť základom vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorý môže takýmto spôsobom nariadiť rôzne opatrenia v prípade, že ide o ohrozenie verejného zdravia. Podľa odborníkov ide o podobnú situáciu, ako keď počas leta boli zamestnanci povinní upovedomiť svojho zamestnávateľa o návrate z rizikových, teda červených krajín. Aj vtedy bola táto povinnosť upravená na základe podzákonného právneho predpisu. 

Podľa Úradu na ochranu osobných údajov by však zamestnávatelia mali mať k dispozícii právny základ v zmysle nariadení EÚ. Predmetnú vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva SR, nepovažuje za relevantný právny základ, ktorý by zamestnávateľov oprávňoval kontrolovať, či zamestnanci majú negatívny test.

Poznáme najlepších zamestnávateľov pre rok 2018

(25.3.2019)

Siedmy ročník ankety Najatraktívnejší zamestnávateľ má svojich víťazov pre rok 2018. Tento rok sa ankety zúčastnilo vyše 13-tisíc hlasujúcich, ktorý rozhodovali o najlepších zamestnávateľoch v desiatich kategóriách. V kategórii Obchod a služby prvé miesto obsadil Kuafland, druhé miesto Lidl a treticu najlepších uzatvára Martinus. Kategóriu Cestovný ruch, gastro a hotelierstvo ovládol McDonald´s. Druhé miesto sa ušlo Best Properties a.s. a trojku najlepších v tejto kategórii uzatvára Grand Hotel Kempinski High Tatras. Prvenstvo v kategórii Centrá zdieľaných služieb obsadila poisťovňa Uniqa s jej vlastným centrom zdieľaných služieb UNIQA Group Service Center. Strieborné miesto sa ušlo Henkelu a bronzové zasa spoločnosti Dell. V kategórii Média zvíťazila RTVS. Hneď za ňou sa na druhom mieste umiestnila televízia Markíza a na tretie miesto sa prebojovalo vydavateľstvo News and Media Holding. Víťazom kategórie Nemocnice a zdravotná starostlivosť je lekáreň Dr.Max. Druhé miesto sa ušlo ProCare Svet Zdravia a na treťom miestne skončil Národný onkologický ústav. Najlepším zamestnávateľom v kategórii Doprava a logistika je podľa hlasujúcich spoločnosť Kuehne + Nagel Slovensko. Za ňou sa umiestnila Železničná spoločnosť Slovensko a na treťom miestne skončilo Letisko M.R.Štefánika. V kategórii Bankovníctvo, financie a poisťovníctvo dominuje Slovenská sporiteľňa. Druhé miesto sa ušlo spoločnosti Swiss RE a treticu najlepších uzatvára Poštová banka. V kategórii Výroba a priemysel dominuje Slovnaft. Druhé miesto obsadila Východoslovenská energetika a bronzové miesto sa ušlo automobilke Jaguar Land Rover. Prvenstvo v kategórii IT a telekomunikácie získala firma T-Systems. Strieborná priečka sa ušla Fpt Slovakia a na treťom mieste sa umiestnil Eset.

Od mája sa zvýšia príplatky za prácu v noci, cez víkendy a vo sviatky

(20.4.2018)

Podľa poslednej novely Zákonníka práce sa príplatky budú zvyšovať v dvoch fázach od mája 2018 a od mája 2019. Výška príplatkov bude závisieť od hodinovej minimálnej mzdy, ktorá je momentálne stanovená na 2,80 €. Novela stanovuje aj výnimky týkajúce sa nočnej práce. Výška príplatkov za prácu v noci bude rozdielna podľa toho, či zamestnanec vykonáva rizikovú prácu alebo nie. Ďalšia výnimka sa týka podnikov, kde prevažuje práca v noci alebo cez víkendy. Podľa tejto výnimky môžu zamestnávatelia využiť derogačnú klauzulu. Podstatou tejto klauzuly je, že na výške príplatkov sa môžu dohodnúť odbory v kolektívnej zmluve. Ak v podniku odbory nie sú, na výške príplatkov sa môže zamestnávateľ dohodnúť priamo so zamestnancom. Predpokladá sa, že v takomto prípade môžu príplatky byť nižšie. Novela zákonníka práce bude podľa odborníkov zásadná najmä pre malých a stredných podnikateľov, ktorí majú svoje prevádzky otvorené aj počas víkendov a tiež pre tie podniky, ktoré v rámci svojho zamerania potrebujú, aby zamestnanci vykonávali svoju prácu v noci. Povinnosť zdvihnúť príplatky za prácu v noci bude pre zamestnávateľov znamenať zvýšenie personálnych nákladov. To sa následne môže prejaviť zvýšením cien tovarov a služieb.

Najatraktívnejší zamestnávatelia roka 2014!

(12.2.2015)

Tento rok sa v prieskume, ktorý zorganizovala Profesia.sk spolu s mesačníkom Forbes, hodnotilo celkovo 158 spoločností z 8 kategórií. Tretí ročník prieskumu Najatraktívnejší zamestnávateľ opäť vyhrala spoločnosť Google, ktorá sa umiestnila na prvom mieste po tretíkrát. Ľuďom sa na tejto spoločnosti pritom najviac páči to, že ide o silnú a známu značku. Výhodou, ktorú má v porovnaní s ostatnými zamestnávateľmi je, že dáva svojim zamestnancom priestor pristupovať k práci tvorivo a poskytuje im možnosť sebarealizácie. Na prvej priečke sa Google umiestnil aj vďaka zaujímavej pracovnej náplni a charakteru práce, ktorá je vhodná tak pre mužov ako aj ženy. Na druhom mieste sa umiestnila spoločnosť Volkswagen Slovakia, ktorá ponúka svojim zamestnancom najmä dobré platové ohodnotenie a benefity. Na tretej priečke sa umiestnila spoločnosť Eset, ktorá podobne ako spoločnosti umiestnené pred ňou predstavujú silnú, známu značku. Spomedzi jednotlivých odvetví vyhral priemysel, za ním informačné alebo telekomunikačné technológie a obchod. V oblasti cestovného ruchu zvíťazil ako najatraktívnejší zamestnávateľ Kempinski Hotels, v odvetví dopravy a špedície zasa DHL Express. Ľudí zaujímajúci sa o financie a bankovníctvo by sa najčastejšie chceli vidieť ako zamestnanci J&T a záujemcovia o obchod zasa najčastejšie preferujú kníhkupectvo Martinus. V stavebníctve najviac rezonuje meno spoločnosti Strabag, v oblasti štátnej správy je to zasa Policajný zbor.

Motivujte svojich zamestnancov a znížte si náklady!

(8.8.2014)

Ekologická otázka je z roka na rok pálčivejšia, no málokto si uvedomuje, že situáciu možno riešiť aj prostredníctvom zmeny správania malých firiem a ich zamestnancov. Množstvo energie sa dá ušetriť, ak sú zamestnanci správne motivovaní k ekologickejšiemu zmýšľaniu a správaniu. Skutočnosť, že takáto forma osvety môže firme pomôcť ušetriť ročne až stovky eur stojí teda tiež za zváženie.

Ako teda viesť ekologicky zmýšľajúcu firmu, a pritom ušetriť aj nejaké financie? Snažte sa učiť svojich zamestnancov, ideálne hneď od začiatku, ako nastúpia do vašej firmy, že denné svetlo treba využívať na maximum. Zatiahnuté rolety počas slnečného dňa a zapnuté svetlo by malo byť pre všetkých zamestnancov tabu. Svetlá nie je potrebné používať ani pri kratšej neprítomnosti v kancelárii či už počas obeda alebo fajčiarskej pauzy. Okrem toho je dobré šetriť elektrickým svetlom aj tým, že vysvietené sú len tie časti kancelárie, ktoré sú aj reálne využívané. Ideálne je začať aj s používaním energeticky úsporných žiariviek, ktoré majú nielen vyššiu životnosť ale spotrebujú až o 80 % menej elektriny než bežné žiarivky. Rovnako sa dá šetriť aj pri počítačoch. Pokiaľ ste si vedomý toho, že v kancelárii nebudete dlhšie prítomný, počítač rovno vypnite. Aj počas úsporného režimu totiž odoberá počítač elektrinu a pri viacerých počítačoch môže ísť už o celkom peknú sumu. Veľké energetické úniky môže predstavovať aj zapnutá klimatizácia, ktorej chlad uniká cez otvorené okná. Podobne šetrne je možné pristupovať k prírode a prírodným zdrojom aj kupovaním vhodných spotrebičov vyššej energetickej hospodárnosti. Týmito, ale aj mnohými ďalšími drobnými krokmi môžete nielen chrániť životné prostredie, ale tiež dosiahnuť úsporu energie až 40 % z celkovej spotreby!

Poistenie proti pokutám – možno už čoskoro aj na Slovensku!

(24.9.2013)

Ste vodičom z povolania alebo máte k dispozícii firemné vozidlo, za ktoré nesiete hmotnú zodpovednosť? S uzatvoreným poistením zodpovednosti zamestnanca ste krytí v prípade poškodenia či zničenia tohto automobilu počas jeho prevádzky. Čo však robiť, ak počas vedenia takéhoto vozidla spôsobíte priestupok a dostanete pokutu?

Na takéto legislatívne a poistné diery reaguje šikovná konkurencia z Českej republiky. Práve tam už druhým rokom pôsobí združenie, ktoré českým vodičom za ročný poplatok 2 799 českých korún poskytuje ochranu v prípade spáchania priestupku. V prípade, že vodič, ktorý má uzatvorené poistenie proti pokutám, spácha priestupok a dostane zaň pokutu, má túto pokutu odmietnuť uhradiť a má žiadať správne konanie. Vtedy nastupuje spomínané združenie, ktoré daný prípad rieši s kompetentnými úradmi, pričom v mnohých prípadoch vraj napokon k plateniu pokuty ani nedochádza.

Čo presne stojí za týmto združením a ich technikami nikto presne nevie, no podľa neoverených informácií dochádza k využívaniu legislatívnych dier a k umelému predlžovaniu samotného konania, čo má v konečnom dôsledku za následok nedodržanie stanoveného termínu zo strany samotných úradov a teda „odpustenie“ pokuty. Či sa spomínanému združeniu podarí etablovať aj na slovenskom trhu je však stále otázne, nakoľko jeho predstavitelia nerátali s úskaliami slovenskej legislatívy, konkrétne s právom príslušníkov policajného zboru odoberať vodičom po spáchaní priestupku vodičské oprávnenia. Podľa slov konateľa združenia však táto prekážka nie je nijak závažná a pracujú na jej odstránení.

NOVINKA: Poistenie zodpovednosti za environmentálnu škodu

(21.11.2012)

Za ochranu životného prostredia sú zodpovední tak jednotlivci, no najmä veľké priemyselné spoločnosti a fabriky, ktorých aktivity majú priamy dosah na kvalitu prostredia. Od 1. septembra 2007 platí zákon o prevencii a náprave environmentálnych škôd, ktorý zaviedol zásadu „znečisťovateľ platí“.

Keďže je otázka zdravého životného prostredia čoraz dôležitejšia, poisťovňa Kooperativa prišla na trh s novinkou ENVIRO MAX. Ide o jedinečný komplexný poistný produkt poistenia zodpovednosti.

Poistenie zodpovednosti za environmentálnu škodu zahŕňa:

a) zodpovednosť za environmentálnu škodu vrátane predpokladaných nákladov na nápravnú činnosť a nápravné opatrenia na odstránenie environmentálnej škody, ktorá môže byť spôsobená pracovnou činnosťou poisteného v zmysle § 13 zákona č. 359/2007 Z.z., pri ktorých aj škoda vznikla na území Slovenskej republiky, pokiaľ sa v zmluve nedohodlo inak (verejnoprávny charakter),

b) zodpovednosť za škodu na životnom prostredí (na majetku a zdraví), ktorá bola spôsobená prevádzkovou činnosťou poisteného a pri ktorých aj škoda vznikla na území Slovenskej republiky, pokiaľ sa v zmluve nedohodlo inak (súkromnoprávny charakter).

Poistné riziká a rozsah krytia:

ENVIRO MAX zahŕňa nasledovné poistné riziká:

  • - vlastné náklady na primárnu nápravu
  • - náklady na nápravu uplatnené voči poistenému
  • - súkromnoprávna zodpovednosť
  • - prerušenie prevádzky poisteného
  • - preprava

Rozdiel mediz poistenou všeobecnou zodpovednosťou za škodu na životnom prostredí a poistným krytím v produkte ENVIRO MAX:

Všeobecná zodpovednosť za škodu
(na životnom prostredí)

ENVIRO MAX

Náhle a náhodné znečistenie

Áno

Áno

Postupné znečistenie

Nie

Áno

Vlastné náklady na vyčistenie a detoxikáciu

Nie

poistenie kryje výlučne náklady na vyčistenie škody spôsobenej tretej osobe, nie škody na vlastnom pozemku

Áno

Škody na chránených druhoch a biotopoch

Nie

Áno

Životné prostredie vo vlastníctve štátu

Nie

Áno

Vlastné prerušenie prevádzky

Nie

Áno

Súkromnoprávna zodpovednosť za škodu

Áno

Áno